مدرنیسم در معمارى

مدرنیسم در معمارى

مدرنیسم در معمارى به عنوان سبکی در قالب سبک بین المللی پدید آمده است. این معماری جدید دارای نظمی خاص و کاربردی است که در آن از مصالح جدید همچون شیشه، بتن، فولاد و … استفاده می‌شود. امروزه با توجه به پیشرفت‌های زیادی که فناوری در این زمنیه داشته است، توانسته تا حد زیادی زندگی و جامعه بشر را تغییر دهد. مدرنیسم و یا نوگرایی یک نوع جریان فکری شناخته شده است که در آن معماران به طراحی ساختمان‌هایی با فرم مکعبی و ساده پرداخته‌اند. مدرنیسم در معماری به معنای همراهی تجربه معماران با دانش و فناوری جدید است که هدف آنها بهبود و شرایط محیطی است. در ابتدای قرن ۲۰، با توجه به تمام شدن جنگ‌های جهانی، در جامعه تغییرات بزرگی در زمینه تکنولوژی پدید آمد که همین امر سبب بوجود آمدن سبک مدرنسیم در آن زمان شد و تا به امروز سبک معماری مدرن (مدرنیسم در معماری) مخاطبان خاص خود را پیدا نموده است. در این مطلب به بررسی مفهوم مدرنیسم در معماری پرداخته‌ایم.

مدرنیسم در معماری چیست؟

مدرنیسم نوعی جنبش معماری و طراحی جهانی است که در دهه ۱۹۲۰ به عنوان پاسخی به شتاب در صنعتی شدن و تحولات اجتماعی ظهور کرد. مدرنیسم با پیگیری نظم و جهانی در معماری، از مواد جدید و فناوری پیشرفته استفاده کرده و ایده‌ها و سبک‌های قدیمی، سنتی، تاریخی و تزئینات را رد کرده است. مدرنیسم بر کارکرد، سادگی و عقلانیت تأکید دارد و اشکال جدیدی از بیان را با زیبایی شناسی جدید به وجود می‌آورد.

بهتر است بدانید که تقریبا بیشتر معماران سبک معماری مدرن ایده کارهای خود را با توجه به قابلیت‌ها و زیبایی‌های ماشینی بدست می‌آورند. در واقع در این معماری، معماران سبک ساختمان‌ها را بر اساس مصالحی که می‌توانند استفاده نمایند، طراحی می‌کنند. یکی از مهمترین ویژگی‌های معماری مدرن(مدرنیسم در معماری) سادگی و حذف المان‌های غیر ضروری است.

اطلاعات بیشتر  رشته مهندسی معماری چیست ؟

معماران برجسته ای همچون  Louis Sullivan و Frank Lloyd Wright در امریکا و Otto Wagner در وین، Victor Horta در بروکسل، Le Corbusier در فرانسه و Antoni Gaudi در بارسلونا، بیشتر در این نوع از سبک فعالیت داشته اند. مدرنیسم در معماری ابتدا در امریکا به عنوان یک سبک غالب برای ساخت و ساز ساختمان‌ها نزد معماران محبوبیت ویژه‌ای پیدا نمود، اما معماری مدرن در ساختمان‌های مسکونی امریکا به خوبی پیاده سازی نشد و مردم از آن استقبال نکردند.

تاریخ مدرنیسم

ظهور مدرنیسم در معماری بین دهه‌های ۱۹۱۹ و ۱۹۵۰ است. با این حال، ریشه‌های آن به روشنگری و بسط به فناوری پیشرفته باز می‌گردد. بنابراین، تاریخ آن را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد، همانند اواخر قرن ۱۹، اواسط قرن ۲۰ و اواخر قرن ۲۰ که مشهورترین شعارهای معماری به دست آمد.

در سال ۱۹۱۹ توسط والتر گریپوس مدرسه ای با نام باوهاوس تاسیس شد و اولین بنایی بود که با معماری مدرن ساخته شده بود. باوهاوس در زمان طراحی معماری این مدرسه، از هیچ گونه ایده تزئیناتی استفاده نکرد و براساس شعار فرم از عملکرد تبعیت می‌کند، مدرسه را تاسیس نمود. درواقع معماری در مدرنسیم به این معنا است که از هر گونه ایده تزئیناتی در دکوراسیون داخلی و معماری کلی ساختمان پرهیز شود.

بهترین‌های مدرنیسم در معمارى

۱-خانه آبشاری ( The Fallinfwater House)

مدرنیسم در معمارى

 این بنا با سبک معماری مدرن توسط فرانک لوید رایت و میل ران در سال ۱۹۳۵  طراحی و ساخته شده است. ایده این پروژه معماری مدرن برگرفته از معماری ژاپنی است و در سال ۲۰۰۲ به موزه تبدیل شده است.

اطلاعات بیشتر  معماری معاصر جهان و ویژگی های آن

۲-خانه شیشه‌ای(Glass House)

مدرنیسم در معمارى

 خانه شیشه‌ای را فیلپ جانسون با توجه به سبک معماری مدرن در سال ۱۹۴۹  ساخته است. فیلپ این بنا را برای خود طراحی کرده بود و آزمایش‌های بسیار زیادی برای سایز و شکل و اندازه ساختمان انجام داده بود که بنا به همین دلیل به عنوان یک سازه برجسته تاریخی که نشان دهنده مدرنیسم در معماری است، تبدیل شده است.

۳-ویلای ساوی(Villa Savoye)

مدرنیسم در معمارى

 در سال ۱۹۳۱ ویلای ساوی توسط طراح لکوربزیر در شهر پاریس طراحی و ساخته شده است. ویلای ساوی در میان بناهایی که با سبک معماری مدرن ساخته شده بودند، ۵ ویژگی خاص داشت همچون: فضای باز، ساخت ستون با بتون ارمه، افقی بودن پنجره‌ها، باغ روی سقف و نمای بسیار زیبا و منحصر به فرد ان.

۴-موزه گوگنهایم(The Guggenheim Museum)

معماری پست مدرن

 این موزه توسط فرانک لوید رایت در سال ۱۹۵۹  طراحی شده است.در موزه گوگنهایم از اشکال هندسی زیادی استفاده شده است که هر کدام از آنها حس خاصی را به انسان منتقل می‌کند. به عنوان مثال: دایره حس بینهایت، مثلث حس وحدت ساختاری، مربع حس تمامیت را به انسان منتقل می‌کند.

۵- مدرنیسم در معمارى درخشان شهر(The Cite Radieuse)

معماری پست مدرن

پروژه معماری مدرن که در سال۱۹۵۲ توسط لکوربوزیر طراحی و اجرا شده است. این پروژه یکی از مهمترین و برترین پروژه های معماری مدرن است که پس از آن معماران زیادی از آن ایده و الهام گرفته اند. لازم به ذکر است که خود این پروژه از معماری باهاوس الهام گرفته شده است و دارای ۳۳۷ واحد با ۲۷ طراحی متفاوت و یک استخر است. جالب است بدانید که این پروژه معماری مدرن در سال ۲۰۱۶ به ثبت یونسکو رسیده است.

تیم تولید محتوا میجو

نوشته‌های مرتبط

شیت بندی در معماری

شیت بندی در معماری

طراحی رشته داخلی

معرفی رشته طراحی داخلی در معماری

معماری معاصر جهان و ویژگی های آن

نرم‌افزارهای رشته معماری

معرفی ۸ نرم فزار معماری

مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری چیست ؟

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*