وارد کردن فایل از محیط نرم افزارهای دیگر مانند Autocad و ۳Dsmax

آموزش رویت با رویکرد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای مهندسان معمار از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم‌افزار رویت یکی از نرم‌افزارهای مشهور در زمینه مهندسی معماری و طراحی ساختمان است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان پروژه‌های ساختمانی را به صورت ۲ بعدی و ۳ بعدی ارائه داد.

آموزش رویت

در پست‌های قبل توضیحاتی را در مورد آموزش رویت ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ارائه دادیم. یکی از مزایای اصلی نرم‌افزار revit سازگاری و قابلیت ارتباط آن با سایر نرم‌افزارهای این حوزه از جمله Autocad، ۳Dmax و … است.

نرم‌افزار Autocad یکی از معروفترین و برترین نرم‌افزارها در حوزه رشته‌های مهندسی معماری و عمران است. فایل‌های ایجاد شده توسط نرم‌افزار Autocad را می‌توان به نرم‌افزار رویت انتقال داد. در این بخش از آموزش رویت می‌خواهیم نحوه وارد کردن فایل از محیط Autocad به رویت را برای شما توضیح دهیم.

طراحان نرم‌افزار اتوکد برای انتقال فایل‌های این نرم‌افزار به نرم‌افزارهای دیگر دو فرمت DXF و DWG را برای آن در نظر گرفته‌اند. فرمت DWG برای انتقال به سایر نرم‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آموزش رویت ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ – انتقال فایل‌های اتوکد به رویت

 1. برای انتقال فایل‌های Autocad به رویت باید مراحل زیر به ترتیب طی شوند:
 2. قبل از انتقال فایل‌های نرم‌افزار Autocad به رویت باید هر کدام از فایل‌ها را به طور جداگانه در نرم‌افزار Autocad ذخیره کرد.
 3. باید در هر کدام از فایل‌ها نقطه مشترک را روی ۰,۰ قرار داد.
 4. مطمئن شوید که فایل‌های دو بعدی در حالت flat قرار دارند.
 5. به منظور سبک شدن فایل‌های Autocad می‌توانید از ابزار Purge استفاده نمایید.
 6. در این قسمت باید واحد نرم‌افزار را روی متر قرار دهید. برای این کار باید در خط فرمان عبارت un را تایپ نموده و دکمه اینتر را فشار دهید.
اطلاعات بیشتر  محیط کاری revit - آشنایی با visual style

حال در این قسمت از آموزش رویت ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باید نرم‌افزار رویت را باز کرده و وارد محیط نرم‌افزار شوید.

ابتدا واحد نرم‌افزار رویت را به متر تبدیل کنید. سپس با استفاده از گزینه insert در ImportCAD یا LinkCAD فایل نرم‌افزار اتوکد را انتخاب نمایید.

در تنظیمات ImportCAD نیز واحد باید به متر تبدیل شود. در این مرحله باید گزینه auto origin to Origion را در قسمت لیست possation انتخاب کنید. گزینه‌ای با عنوان Current View Only نیز وجود دارد که باید تیک آن را بردارید. سپس گزینه open را بزنید.

لازم به ذکر است که در ورژن‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نرم‌افزار رویت فایل‌هایی که از نرم‌افزار اتوکد وارد تین نرم‌افزار شوند به صورت قفل هستند. به همین دلیل در این ورژن‌ها باید قبل از انتقال فایل آن را Unpin کنید.

آموزش رویت – آموزش تصویری وارد کردن فایل Autocad به Revit

در این مرحله از آموزش رویت به توضیح تصویری و مرحله به مرحله وارد کردن فایل اتوکد به رویت می‌پردازیم. ابتدا نرم‌افزار را باز کرده و همانند شکل بر روی گزینه new در قسمت Projects کلیک می‌کنیم.

آموزش رویت

در این مرحله همانطور که قبلا توضیح داده شد فایل باز شده را باید متریک کنیم.

برای این کار روی تب Manage کلیک کرده و گزینه Project Units را انتخاب می‌کنیم.

آموزش رویت

با انتخاب این گزینه صفحه Project Units باز خواهد شد. در این قسمت واحدهای مربوط به پروژه را در حالت متر قرار می‌دهیم.

در مرحله بعد برای وارد کردن فایل اتوکد به تب insert رفته و گزینه ImportCAD را انتخاب می‌کنیم.

سپس باید فایل اتوکد مورد نظر را باز کنیم. البته در این قسمت گزینه‌های colors و layers وجود دارند که با توجه به نوع پروژه باید آن‌ها را تنظیم کنیم. همچنین گزینه Import Units نیز در این قسمت دیده می‌شود که همان طور که گفته شد باید روی گزینه متر تنظیم شود.

در این حالت فایلی که وارد رویت می‌شود به صورت یکپارچه است. در صورتی که بخواهید این فایل را از حالت یکپارچه خارج کنید ابتدا فایل را انتخاب کرده و در نوار Ribbon بر روی گزینه explode و سپس full explode کلیک کنید. در صورت نیاز به برگشت به حالت قبل نیز می‌توانید از گزینه Undo در نوار بالای صفحه استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر  دوره معماری در مشهد - از "طراحی تا اجرا"

روش تشخیص یک فایل اتوکد از فایل‌های رویت

گاهی اوقات ممکن است برای تشخیص دادن فایل‌های اتوکد از فایل‌های نرم‌افزار رویت دچار مشکل شوید. برای این کار بهتر است به صورت زیر عمل کنید.

گزینه دیتیل لول باید بر روی حالت Coarse قرار داشته باشد. دیوار یا طرحی را که رسم کرده‌اید را انتخاب نموده و گزینه edit type را بزنید. سپس در بخش Graphics بر روی گزینه Coarse Scale Fill Pattern کلیک کرده و هاشور Solid را انتخاب کنید. رنگ زیر هاشور نیز قابل تغییر است و می‌توانید آن را در رنگ دلخواه خود قرار دهید. سپس گزینه ok را بزنید.

آموزش رویت – وارد کردن فایل از ۳Dmax به رویت

همان‌طور که می‌دانید، تری دی مکس نیز از جمله مهمترین نرم‌افزارهای رشته معماری است. در این قسمت از آموزش رویت مراحل وارد کردن فایل از نرم‌افزار تری دی مکس به رویت را بیان می‌کنیم.

 • ابتدا بخش‌هایی که متریال جداگانه دارند را باید از یکدیگر جدا (Detach) کنید.
 • مدل مورد نظر را در نقطه مبدا مختصات ۰,۰ قرار دهید.
 • سپس باید یک ویرایشگر Optimize به منظور بهینگی تعداد سگمنت‌های جسم به آن اختصاص دهید.
 • منوی file را باز کرده و از قسمت Export یک خروجی (با پسوند اتوکد) از فایل بگیرید.
 • نرم‌افزار رویت را باز کرده و در قسمت Project وارد محیط Model in place شوید. در این قسمت بر روی تب insert کلیک کرده و با استفاده از گزینه Import cad فایل اتوکد را وارد نرم‌افزار رویت کنید.
تیم تولید محتوا میجو

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*