معرفی رشته طراحی داخلی در معماری

طراحی رشته داخلی

رشته طراحی داخلی یکی از زیر شاخه‌های رشته معماری است. محصلان رشته طراحی داخلی می‌آموزند تا طراحی‌های کاربردی از فضای داخل ساختمان‌ها و خانه‌ها ارائه داده و از فضای موجود بهترین استفاده ممکن را به عمل آورند.

در طراحی داخلی از مجموعه‌ای از طرح‌های مربوط به محیط داخلی ساختمان برای تبدیل آن به فضایی که بتواند برای یک فعالیت انسانی مورد استفاده قرار بگیرد، استفاده می‌شود. در واقع در رشته طراحی داخلی افراد با فرآیندهایی از جمله طراحی نمای داخلی، طراحی عناصر داخل ساختمان از جمله درها، پنجره‌ها، نورپردازی و … آشنا خواهند شد. هدف این رشته ایجاد محیطی راحت، زیبا و دلپذیر در داخل ساختمان‌هاست که بتواند نیازهای افراد را برآورده سازد.

رشته طراحی داخلی

وظیفه یک طراح داخلی مدیریت کردن پروژه برای دستیابی به این اهداف است. ارتباط درست و پیوسته با صاحبان پروژه‌ها، انتخاب بهترین روش‌ها و مدیریت بخش‌های مختلف مهمترین کارهایی است که یک طراحی داخلی در پروژه‌های ساختمانی بر عهده دارد. طراحان داخلی در کار خود همواره باید دو اصل را رعایت کنند. این دو اصل عبارتند از بهره‌گیری مناسب از فضا و تاثیر درست آن بر استفاده‌کنندگان.

به طور کلی وظایفی که در پروژه‌های ساختمانی بر عهده طراحان داخلی است به شرح زیر می‌باشند:

  • کسب اطلاعات لازم در مورد نیازهای مشتریان از طریق ملاقات و گفتگو با آن‌ها
  • بررسی میزان بودجه و نوع ساختمان مورد نیاز مشتریان و ایجاد طرح مطابق با آن
  • ارائه مشاوره تخصصی در مورد ویژگی‌های طراحی داخلی به مشتریان
  • ایجاد طرح اولیه و طرح نهایی با استفاده از نرم‌افزارهای معماری
  • ایجاد یک برنامه زمانبندی و برآورد هزینه‌های پروژه
  • نظارت بر اجرای درست بخش‌های مختلف پروژه
  • بازدید دوره‌ای از بخش‌های مختلف پروژه و ثبت میزان پیشرفت
اطلاعات بیشتر  رشته مهندسی معماری چیست ؟

مهارت‌های لازم برای رشته طراحی داخلی

رشته طراحی داخلی

رشته طراحی داخلی بیشتر با طراحی و وضعیت فضای داخلی ساختمان‌ها از جمله ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، هتل‌ها و رستوران‌ها سروکار دارد. از این رو، خلاقیت در طراحی از مهمترین ویژگی‌های طراحان و معماران داخلی به شمار می‌آید. داشتن خلاقیت در تطبیق طرح‌ها و پروژه‌ها با نوع نیاز مشتریان بسیار موثر است. طراحان داخلی که بتوانند طرح‌های نوآورانه‌تری به مشتریان ارائه دهند قطعا در کار خود موفق‌تر خواهند بود.

توانایی سازماندهی و قدرت برقراری ارتباط با افراد مختلف از جمله بنا، نقاش و … از جمله مهارت‌های دیگری است که طراحان داخلی باید از آن برخوردار باشند. این امر موجب می‌شود تا فرد طراح بتواند به درستی طرح برنامه‌ریزی شده را پیاده‌سازی کند.

مدیریت پروژه نیز مهارتی است که افراد محصل در رشته طراحی داخلی باید کسب کرده و برای بررسی میزان پیشرفت پروژه و تخمین زمان و هزینه‌ها از آن استفاده کنند. یادگیری نرم‌افزارهای مدیریت پروژه از جمله MSP و primavera برای طراحان داخلی بسیار حائز اهمیت است.

همچنین طراحان داخلی باید سعی کنند در دوران تحصیل و کار مهارت‌های دیگری از جمله مدل‌سازی کامپیوتری با استفاده از نرم‌افزارهای معماری مانند لومیون، رویت، تری دی مکس و …، یادگیری مقررات ایمنی و شهرداری ساخت و ساز، آگاهی از نوع و کیفیت مواد و تجهیزات مورد نیاز، توانایی کار گروهی و همکاری با پیمانکاران و مشتریان و توانایی بودجه‌بندی دقیق برای پروژه‌ها را به دست آورند.

تفاوت بین رشته طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

برای شرح تفاوت میان رشته طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی می‌توان گفت که طراحی داخلی مفهومی عام‌تر دارد و وظایف یک طراح داخلی، وظایف دکوراتور را نیز پوشش می‌دهد. یک طراح داخلی باید از طریق شناسایی افکار و سلیقه مردم فضایی را مطابق با خواسته مشتری طراحی کند. اما یک دکوراتور تنها وظیفه اجرای طرح را بر عهده خواهد داشت. به زبان ساده‌تر فرد دکوراتور مجری پروژه و فرد طراح مدیر پروژه است.

اطلاعات بیشتر  معرفی ۸ نرم فزار معماری

دکوراتورها باید خواسته‌های طراحان را به طور دقیق پیاده‌سازی کرده و جزئیات برنامه‌ریزی شده برای پروژه را به طور دقیق اجرا کنند. البته رشته دکوراسیون داخلی نیز جزء رشته‌های مهم و پرطرفدار برای دانشجویان چه در ایران و چه در کشورهای دیگر به شمار می‌آید. معمولا علاقه‌مندان به این رشته از شاخه کار و دانش وارد آن می‌شوند. همچنین از طریق رشته معماری نیز می‌توان به یک دکوراتور داخلی موفق تبدیل شد.

علاوه بر دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی مختلفی نیز در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی در موسسات آموزشی برگزار می‌شود و آموزش‌های تخصصی به علاقه‌مندان ارائه می‌گردد.

آینده شغلی در رشته طراحی داخلی

رشته طراحی داخلی

طراحان داخلی در شرکت‌ها و بخش‌های مختلفی می‌توانند مشغول به کار شوند. ارائه مشاوره در شرکت‌های طراحی و ساخت و ساز، همکاری در پروژه‌های ساختمانی شرکت‌ها، انجام پروژه‌های ساختمانی و طراحی داخلی به صورت مستقل، تدریس رشته طراحی داخلی و معماری در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و تدریس نرم‌افزارهای معماری از جمله مهمترین مشاغلی است که طراحان داخلی می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند. به دلیل پیشرفت‌های صورت گرفته در رشته طراحی داخلی در سال‌های اخیر و افزایش میزان تقاضا برای طراحی و ساخت بناهای مختلف، آینده شغلی خوبی برای این رشته تصور می‌شود. البته این امر موجب شده تا میزان رقابت نیز در این زمینه نیز افزایش یابد.

طبق آمار میزان استخدام طراحان داخلی در آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۹ درصد افزایش یافته است. همچنین طی ۵ سال گذشته در کشور استرالیا استخدام طراحان داخلی به میزان قابل توجه ۹۰ درصد رشد داشته است. از این رو، اکثر متخصصان این زمینه معتقدند که این روند نشان‌دهنده افزایش میزان تقاضا برای متخصصان طراحی داخلی را نشان داده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

اطلاعات بیشتر  مدرنیسم در معمارى

تیم تولید محتوا میجو

نوشته‌های مرتبط

شیت بندی در معماری

شیت بندی در معماری

مدرنیسم در معمارى

مدرنیسم در معمارى

معماری معاصر جهان و ویژگی های آن

نرم‌افزارهای رشته معماری

معرفی ۸ نرم فزار معماری

مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری چیست ؟

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*