نام پروژه : پروژه بازسازی باغ ثامن

شروع بازسازی : ۱۳۹۷

مدت اجرا : ۹ ماه

موقعیت بنا : شاندیز – فرعی شهرک صنعتی توس – ثامن ۴

مساحت زمین: ۳۰۰۰ متر مربع

زیربنای ویلا : ۴۰۰ متر مربع

کارفرما :  آقای احمدیان شکیب

طراحی و اجرا : خانم مهندس شجاع

هدف : افزایش زیربنای بخش ویلایی – ارتباط  بیشتر فضای داخل و خارج ویلا – پیش بینی برگزاری مراسمات – نقشه کشی، مدلسازی و شیت بندی مجدد

 

در روند ایده‌پردازی و اجرای پروژه بازسازی باغ ثامن از نرم‌افزارهای تخصصی معماری زیر استفاده شده است :

اتوکد (AutoCAD)

لومیون (Lumion)

رویت (Revit)

راینو (Rhino)‌

استودیو تخصصی معماری مص دیزاین ، در آذرماه سال ۱۳۹۷ شروع به بازسازی و بهسازی پروژه باغ ثامن واقع در جاده شاندیز نمود. هدف اصلی از پروژه بازسازی باغ ثامن طراحی ، نقشه کشی مجدد و ایجاد فضاهای زیبا و منحصر به فرد به منظور برگزاری مراسمات و همچنین افزایش زیربنای ویلا و باز طراحی و مدلسازی آن با الگو گیری از معماری ایرانی و آجری بود. بازسازی و بهسازی این پروژه معماری تقریبا ۹ ماه طول کشید.

تدابیر اندیشه شده و نقشه کشی­‌ها در معماری باغ ثامن، در نوع خود کاملا بی نظیر است. پویایی و ایجاد دسترسی­‌های متفاوت با در نظر گرفتن محرمیت­‌ها و وجود فضاهای خصوصی از جمله عوامل اصلی در بازطراحی و اجرای این پروژه هستند.

در ابتدا شروع پروژه باغ ثامن، جداره­‌های جنوبی، غربی و شمالی ویلای ۱۲۰ متری قدیمی، به منظور افزایش زیربنای قسمت ویلایی، تخریب شدند و برای این بخش از ویلا طراحی مجدد شیت بندی و مدلسازی توسط تیم معماری مص دیزاین صورت گرفت.

بنا به درخواست کارفرما مبنی بر افزودن سه اتاق خواب دیگر، با قابلیت سنجی برای طراحی و ساخت آن­ها توسط متخصصان مص دیزاین تصمیم گرفته شد که در جداره شمالی ویلا این سه اتاق خواب افزوده شود و پس از طراحی های اولیه، نقشه کشی و ایجاد مدلسازی­های اولیه، معماری مورد نظر به بهترین نحو ممکن اجرایی شد. همچنین محوطه باغ به خصوص بخش استخر و ایوان ها بازطراحی شدند تا فضای مناسب جهت برگزاری مراسم ها ایجاد شود و با تغییرات ایجاد شده هماهنگی لازم را داشته باشد.